PORADY KOSMETYCZNE

Zapraszam do mojego poradnika,jeśli macie jakieś pytania odnośnie pielęgnacji cery lub odnośnie kosmetyków Avon proszę pisać.Z zawodu jestem kosmetologiem i chętnie odpowiem na Wasze pytania.



Budowa skóry człowieka
Budowa warstwowa skóry:
**warstwa zewnętrzna-
zbudowana jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego,którego komórki obumierają i złuszczają się.
**skóra właściwa -zbudowana jest z licznych włókienek białkowych,które dają elastyczność skórze.
**warstwa tłuszczowa- jest naturalnym izolatorem ciepła oraz stanowi zapas energii.Jest ochroną przed uderzeniami.

FUNKCJE SKÓRY:
*naskórek-
ochrania leżące głębiej żywe komórki,które mogą się regenerować9odtwarzać ubytki).Naskórek produkuje barwnik(melaninę),który decyduje o kolorze skóry i włosów oraz chroni nasz organizm przed promieniowaniem słonecznym.
*w skórze właściwej znajdują się włosy,liczne naczynia krwionośne,gruczoły potowe i łojowe oraz zakończenia nerwowe.Przez gruczoły nerwowe wydalamy pot,z którym uwalniane są zbędne i szkodliwe produkty metabolizmu oraz wodę.Pocąc się chłodzimy nasz organizm.Gruczoły łojowe wydzielają substancję tłuszczową nadającą elastyczność skórze i włosom.
Rodzaj skóry:
Skóra normalna - najmniej z nią problemów. Jest ona zarazem najrzadziej spotykanym rodzajem cery. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż jest gładka, lekko zaróżowiona i miękka.

Do jej pielęgnacji wystarczy używać lekkich żeli myjących i nawilżających kremów do skóry normalnej.

Skóra sucha - to utrapienie wielu kobiet. Natychmiast po umyciu nieprzyjemnie „ściąga się”. Występuje u większości pań po 25-30 roku życia. Ten rodzaj cery wymaga specjalnego zainteresowania, bo zawarte w niej gruczoły łojowe nie wydzielają odpowiedniej ilości sebum. W konsekwencji skóra szybciej się starzeje, jest mało elastyczna i może się łuszczyć. Jej właścicielki często skarżą się na czerwone plamy na policzkach.

Należy wybierać kosmetyki nawilżające i odżywcze. Najlepiej zainwestować w dwa rodzaje kremów: nawilżający z filtrem UV na dzień i tłusty lub półtłusty na noc.

Skóra tłusta - ma za dużo sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe to sprawia, że ma ziemisty odcień, często pokrywa się wypryskami i zaskórniakami. Sprawia wrażenie grubej i nieestetycznie się świeci. Widoczne są na niej rozszerzone pory.

W jej przypadku najważniejsze jest prawidłowe oczyszczanie, czyli stosowanie żeli i toników antybakteryjnych. Krem matujący sprawi, że zniknie problem błyszczenia. Jednak z trądzikiem nie wygra się z dnia na dzień. Jeśli nie pomogą nam specjalne kosmetyki, warto skorzystać z pomocy dermatologa. Kobiety, które zdiagnozowały u siebie ten rodzaj skóry mogą się pocieszyć tym, że ich cera o wiele później zacznie się starzeć.

Skóra mieszana - to połączenie cery tłustej i suchej. Na twarzy posiadaczki takiej cery występuje tzw. strefa T. Od brody, przez nos i czoło skóra jest tłusta, świeci się, występują krostki i zaskórniki. Natomiast na policzkach jest niedostatecznie nawilżona i natłuszczona.. Na rynku znajdziemy kosmetyki dostępne do pielęgnacji tego typu skóry. Dzięki temu nie musimy sięgać już po dwa rodzaje kremów.

Skóra wrażliwa - mogą ja posiadać panie z cerą suchą, tłustą i mieszaną.  Jest podatna na uczulenia i podrażnienia. Ponieważ jest często zaczerwieniona, napięta i piecze, wymaga specjalnej pielęgnacji. Zdarza się, że podrażnienie cery wywołuje zbyt pikantne jedzenie, gorąca kawa i herbata albo dym papierosowy. Nieobojętne są także częste zmiany temperatur. Zasada jest prosta: im mniej skomplikowana receptura kremu, tym mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień.

Cera naczyniowa - ma kruche naczynka krwionośne, które często pękają i tworzą tzw. „pajączki”. Dlatego wymaga kremu zawierającego witaminę C, która uszczelnia naczynia.

Każda cera, zarówno normalna, sucha, tłusta jak i mieszana może być cerą naczynkową, może być również cerą wrażliwą (lub nawet nadwrażliwą), cera tłusta lub mieszana w pewnych okresach życia może być równocześnie cerą trądzikową.

test pomagający wykryć jaki sie ma rodzaj cery:
test na tłustość skóry:
rano, po obudzeniu się przyłożyć lusterko do czoła policzków i brody i przypatrzeć się dokładnie powierzchni: jakie jest odbicie: wilgotne i tłuste, tylko wilgotne, czy nie ma nic na powierzchni.

test na wilgotność skóry: uchwycic na chwilę między dwa palce małą fałdkę skóry pod powieką dolną i obserwuj jak długo ta "zmarszczka" się utrzymuje.


Cera normalna

Rozpoznanie:
Ślad tłuszczu na lusterku jest ledwie widoczny, "zmarszczka" ginie natychmiast.

Opis:
Cera normalna jest różowa, gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona, właściwie reaguje na warunki atmosferyczne (takie jak wiatr, słońce, mróz) oraz na wodę i mydło. Niewidoczne są na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe, nie występuje problem łuszczenia, nie widoczne są zaskórniki. Taka cera występuje tylko u dzieci do okresu pokwitania.

Cera sucha
Rozpoznanie:
Odcisk na lusterku nie wykazuje śladów tłuszczu, a tylko lekką wilgoć, "zmarszczka" utrzymuje się najwyżej pół minuty.

Opis:
Cera sucha ma jasny kolor, jest cienka, mało elastyczna, gładka, mogą na niej występować przebarwienia, pojawia się sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych, może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne.

Cera taka szybko się starzeje, a pielęgnowana niewłaściwie staje się cerą starczą. Około dwudziestego roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi, co wymaga podjęcia działań od początku ich występowania, gdyż już w młodym wieku skóra taka staje się coraz cieńsza, wręcz pergaminowa.

Cera tłusta

Rozpoznanie:
Odcisk na lusterku jest tłustawo-wilgotny, "zmarszczka" szybko się wygładza.

Opis:
Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej rozszerzone pory z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, rano często blada, rzadko zdarzają się rozszerzone naczyńka. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne: na zimno,wiatr i słońce, oraz na wodę i mydło.

Dużo silniejsze znaczenie mają czynniki wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega wysuszeniu.
Wadą natomiast są dosyć częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.

Cera mieszana
Rozpoznanie: Odcisk z czoła na lusterku wykazuje wyraźny tłusty ślad , ten z policzków jest ledwo widoczny, "zmarszczka" utrzymuje się ok. pół minuty.

Opis:
Cera mieszana ma cechy dwóch rodzajów skóry:jedne partie są suche, inne zaś tłuste, na czole, nosie, brodzie cera może być nierówna.

Najczęściej partią tłustą jest środkowy pas: czoło, nos, broda. Partie boczne natomiast są suche, choć czasami można spotykać sytuację odwrotną.
Pielęgnacja tego rodzaju cery jest trudna i pracochłonna, ponieważ należy postępować tak, jak z dwoma rodzajami cery.

Przy cerze mieszanej występuje jednocześnie skłonność do łojotoku oraz nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry.

-----------------------------------------------------------------------
Cera trądzikowa

Trądzik pojawia się zarówno u dziewcząt jak i u chłopców w okresie dojrzewania. Ale także w wieku dojrzałym. Każdy rodzaj trądziku wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem.
Trądzik może być skutkiem zaburzeń hormonalnych , zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy( pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem endokrynologiem), nieprawidłowych czynności przewodu pokarmowego.

W przypadku wystąpienia trądziku młodzieńczego ważna jest podstawowa pielęgnacja, higieniczny, racjonalny tryb życia (pedantyczna czystość, dotlenianie organizmu, odpowiednia dieta, sen).

Skóra naczynkowa

Kruchość naczyńek jest związana z ich podwyższoną przepuszczalnością, która powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się na skórze rozlanego rumienia, uczucia pieczenia i rozgrzania.

Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych jest jednym z czynników przyczyniających się do powstawania trądziku różowatego.
Z czasem skłonność do pojawiania się rumieni utrwala się. Kruche naczynia włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami. Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych (teleangiektazji) występuje już w dzieciństwie, a po dwudziestym roku życia naczynka zaczynają być widoczne.

Skórę tę przy pielęgnacji należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Bardzo często reaguje ona długotrwałym rumieniem , czasem opuchlizną, pieczeniem i swędzeniem. Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody, najczęściej na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw, a nawet w przypadku zjedzenia gorącego posiłku.

Do pierwszych sygnałów tej dolegliwości można również zaliczyć pojawianie się rumienia wywołanego zmianą temperatury, wzruszeniem lub zdenerwowaniem.

Rozszerzone naczynka mogą powstać przy każdym typie cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa, nie bez znaczenia jest też głębokość unaczynienia skóry.

Cera wrażliwa

Spotyka się skórę wrażliwą nabytą lub uwarunkowaną genetycznie. Jest bardzo trudna w pielęgnacji, występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną.

Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który występuje po myciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków.

Coraz częściej spotyka się ten rodzaj cery, a wiąże się to przede wszystkim z obciążeniem środowiska naturalnego toksynami i z nieodpowiednią pielęgnacją, stosowaniem kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, często niewłaściwych do danego typu cery i wieku. Ogromny wpływ na uwrażliwienie ma nadmierna ilość promieniowania słonecznego, nie tylko naturalnego, ale także sztucznego (solaria), przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stresy.

Spośród czynników środowiska naturalnego, nie tylko toksyny mają negatywny wpływ na cerę. Są to również zanieczyszczenie kurzem i pyłem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, nieprawidłowe odżywianie się oraz brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu ze skóry.

















Skóra jest naszą tarczą ochronną. Musimy o nią bardzo dbać. Nie można dopuścić do tego aby jej funkcje były zaburzone. Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, oddychamy zadymionym powietrzem, myjemy się wodą, której skład jest bardzo wątpliwy i daleki od ideału. Na naszą skórę działa mnóstwo agresywnych czynników. Ratunkiem i ochroną przed agresywnym działaniem otoczenia są odpowiednio dobrane preparaty kosmetyczne.

Bardzo istotne jest aby kosmetyki były właściwie dobrane do potrzeb i rodzaju skóry. Kosmetyki renomowanych firm mogą okazać się szkodliwe jeśli będą źle stosowane lub nieodpowiednio dobrane do rodzaju skóry. To podobnie jak źle dobrane lekarstwa.

Na pewno większość z Was stosuje całe mnóstwo kosmetyków. Czasami są to preparaty polecone przez kosmetyczkę, czasami przez koleżankę, kupujecie kosmetyki pod wpływem reklamy, często same eksperymentujecie na swojej skórze. Takie próby bywają bardzo udane i znajdujecie swoje ulubione kosmetyki, czasami jednak eksperyment daje fatalne efekty i zrażone oddajecie kosmetyk koleżance lub po prostu o nim zapominacie...

Spróbuję pomóc Wam usystematyzować wiedzę nt. kosmetyków.

Podstawowa pielęgnacja skóry to:

 * Oczyszczanie

 * Tonizowanie

 * Nawilżanie i odżywianie

 * Zabiegi okresowe


Preparaty kosmetyczne służące do oczyszczania skóry:

    * Mydło: najstarszy i ciągle popularny środek służący do utrzymywania higieny skóry. Prawdziwe mydło ma zawsze odczyn zasadowy. Nie polecam tego środka dla żadnego typu cery. Mydło za bardzo odtłuszcza skórę, zmienia także jej odczyn z kwaśnego na zasadowy (a to bardzo skórze szkodzi), skóra może stać się nadwrażliwa, przesuszona i podatna na alergie.

    * Krem do demakijażu: nowoczesny kosmetyk, o dość gęstej konsystencji, doskonale oczyszcza skórę, jest o wiele łagodniejszym preparatem niż mydło, pH jest kwaśne 4,5 - 6, nie odtłuszcza nadmiernie skóry, niektóre kremy do demakijażu chronią skórę przed nadmierną utratą wody. Skład oparty jest głównie na bazie delikatnie działających olejków i ekstraktów roślinnych. Stosowanie: niewielką ilość kosmetyku rozsmarować na twarzy, lekko masować, spłukać wodą (jeśli woda z kranu jest złej jakości to zalecam używanie wody mineralnej niegazowanej)

    * Pianka do demakijażu: posiada takie same właściwości jak krem do demakijażu, ma jednak inną konsystencję, zazwyczaj jest bardzo wydajna, opakowania też są bardzo atrakcyjne i higieniczne  Stosowanie: podobnie jak krem do demakjiażu
    
    * Żel do mycia twarzy: właściwości takie jak kremu do demakijażu i pianki, różni się konsystencją, bardziej się pieni, jest bardzo wydajny, to jest kosmetyk najbardziej lubiany przez osoby z tłustą cerą   Stosowanie: podobnie jak krem do demakjiażu
   
    * "mydło bez mydła": łagodnie działający kompleks powierzchniowo-czynny, ma świetne właściwości oczyszczające, kwaśny odczyn, zmniejszone działanie odtłuszczające, nazwa pochodzi stąd,że preparaty tego typu pod względem chemicznym nie są prawdziwymi mydłami (pH poniżej 7), wyglądem i sposobem działania preparaty te przypominają do złudzenia mydło (takim "mydłem bez mydła" są wszelkie kostki dermatologiczne, płynne mydła dermatologiczne. również te o leczniczym działaniu)  Stosowanie: podobnie jak krem do demakjiażu
    
    * mleczko kosmetyczne lub śmietanka kosmetyczna: jest to emulsja o/w lub w/o (śmietanka to bardziej tłusta odmiana mleczka), zawiera wyciągi roślinne,olejki, pH dostosowane jest do kwaśnego odczynu skóry, mleczko jest zwykle delikatne w działaniu, łagodzi podrażnienia, ma jednak mniejsze właściwości oczyszczające niż preparaty do spłukiwania wodą
Stosowanie: porcję mleczka należy rozprowadzić na twarzy, masować okrężnymi ruchami (można nakładać mleczko dłońmi lub wacikiem), wacik do zmywania musi być zwilżony w toniku lub wodzie mineralnej, twarz myjemy mleczkiem tak długo aż stanie się czysta, zmieniamy przy tym waciki,

    * tonik kosmetyczny: to wodna zawiesina lub roztwór zawierający ekstrakty roślinne, w zależności od składu tonik może mieć działanie łagodzące, ściągające, odświeżające, tonizujące, kosmetyk często nie doceniany, służy do odświeżania skóry, przywraca naturalne pH, powinien być stosowany zawsze po zmyciu twarzy, tonik doskonale zmywa resztki preparatów do demakijażu, można stosować toniki w atomizerach w celu odświeżania cery w ciągu dnia, taki sposób stosowania toniku ma także relaksujące działanie, błędem jest demakijaż twarzy tylko przy użyciu toniku, ten kosmetyk nie jest w stanie zmyć makjiażu z twarzy, zwracajcie uwagę na to aby tonik nie zawierał alkoholu, toniki z zawartością alkoholu mogą za bardzo wysuszać skórę, niszczą jej naturalną florę bakteryjną, nawet dla bardzo tłustej cery nie polecam toników alkoholowych.

Kremy

Kremy: to kosmetyki do pielęgnacji i ochrony skóry i włosów, stosuje się je bezpośrednio na skórę, kosmetyki te mają formę stałej lub półstałej emulsji wodno-tłuszczowej, kremy to najliczniejsza grupa wyrobów kosmetycznych, ze względu na skład i przeznaczenie kremy dzielą się na:

    * nawilżające (polecane szczególnie do cer młodych)

    * półtłuste (zwykle mają bardziej bogaty skład)

    * przeciwzmarszczkowe (tu krem może mieć zarówno formę kremu nawilżającego jak i np. kremu półtłustego, czy tłustego)

    * sportowe (o dużych właściwościach ochronnych, np. dla narciarzy)

    * ochronne (przeznaczone np. do niskich temperatur)

    * przeciwsłoneczne (z zawartością filtrów chroniących przed słońcem)

    * kremy mają różne przeznaczenie w zależności od tego na jakie partie ciała mają być       stosowane(kremy do twarzy, pod oczy, na szyję, na dekolt, na biust, do dłoni, do stóp, do       całego ciała, do paznokci, na włosy)

Substancje aktywne dodawane są zarówno do kremów przeznaczonych do stosowania na dzień jak i do kremów na noc.

Powinnyście pamiętać o tym, że skóra ma zdolności wchłaniania substancji odżywczych zawartych w kremach, tylko przez ok. 20-30 minut od momentu nałożenia kremu. Po tym czasie nie reaguje już aktywnie na te składniki. Ważne jest też to, że skóra może wchłonąć tylko określoną ilość składników aktywnych. Dlatego nakładanie bardzo grubej warstwy kremu raczej mija się z celem (w przeciwieństwie do maseczek o kremowej konsystencji te wchłaniane są znakomicie i powinny być nakładane grubą warstwą).
Krem trzeba nakładać na skórę cieniutką warstwą, równomiernie i najlepiej delikatnymi, głaszczącymi ruchami dłoni. Kierunek ruchów: od dołu twarzy ku górze i od środka na boki. Krem można też delikatnie wklepać (przy rozszerzonych naczyńkach unikajcie ruchów zbyt agresywnych). Po ok.30 min. należy przyłożyć chusteczkę higieniczną do twarzy i zebrać nadmiar kremu (cery suche nie potrzebują zwykle tej czynności ponieważ zachłannie "piją" wszystkie kosmetyki jakie na nie nakładamy, jeśli po 30 min. cała porcja kremu została wchłonięta to można aplikację powtórzyć). Jeśli nie zbierzesz prze snem resztek kremu to i tak zostanie on wtarty w poduszkę.

Pamiętajcie też o tym aby nie nakładać na twarz kremów, których Wasza cera jeszcze nie potrzebuje (jeśli po ok. 30 min. od nałożenia kremu cera mocno się świeci to znaczy, że krem jest dla skóry zbyt tłusty i ciężki).
Wiele firm kosmetycznych produkuje kremy na noc o większej ilości składników aktywnych. Kremy na dzień mają natomiast większe działanie ochronne (np. filtry UV), nawilżające. Te firmy wyznają zasadę,że skóra lepiej przyswaja sobie składniki aktywne nocą oraz, że zdecydowanie lepiej się nocą regeneruje. Możecie jednak spotkać się również z kosmetykami takich firm, gdzie uważa się, że skóra wypoczęta po nocy będzie lepiej w ciągu dnia przyswajała składniki odżywcze. Ja uważam, że przy doborze kremów trzeba przede wszystkim kierować się rodzajem cery, jej potrzebami i aktualnymi problemami. I jeszcze jedno moje spostrzeżenie: jeśli cera jest bardzo wrażliwa to radzę stosować na noc lżejsze, delikatnie działające kremy, natomiast na dzień można spróbować dobrać sobie odpowiedni krem dla cery wrażliwej ale o bardziej regenerującym działaniu. Ta sama rada dotyczy kremów pod oczy: jeśli pojawia się skłonność do opuchnięć powiek to lekki krem (lub żel) należy stosować na noc a bardziej regenerujący na dzień.

Producenci kosmetyków podają na swoich preparatach dla jakiej grupy wiekowej są one przeznaczone. Nie należy jednak bardzo ściśle trzymać się tego podziału. Nie wolno jednak przesadzać i jeśli krem przeznaczony jest dla 40-latki to nie wolno stosować go 20-latce. Przede wszystkim należy kierować się ogólnym stanem zdrowotnym skóry i jeśli np. skóra zaczęła starzeć się przedwcześnie to trzeba ją jak najszybciej ratować za pomocą intensywniej działających kosmetyków.

Potrzeby skóry dość często się zmieniają. Kremy należy zmieniać. Jeśli będziecie ciągle stosowały ten sam krem skóra może po jakimś czasie przestać reagować na składniki aktywne tego kremu (myślę tu raczej o dłuższym czasie stosowania kremu, błędem jest zmienianie kremu już po jednym opakowaniu, ponieważ wtedy trudno nawet mówić o jakichkolwiek widocznych efektach działania tego kremu). Długotrwałe stosowanie tego samego kremu może przyczynić się do wystąpienia reakcji uczuleniowych. W przypadku wystąpienia uczulenia należy koniecznie odstawić krem (jeśli reakcja jest bardzo silna konieczna będzie wizyta u dermatologa, w lżejszych przypadkach można wybrać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg łagodzący lub próbować domowej pielęgnacji np. przemywanie twarzy wodą wapienną, maseczka z siemienia lnianego, wapno musujące do picia).

Maseczki

Maseczka: maseczki to kosmetyki bardzo lubiane, łatwe w użyciu i przynoszące szybko efekty, mają na celu wprowadzenie do skóry substancji aktywnych i odżywienie, regenerację, oraz ogólną poprawę wyglądu skóry. Maseczki mają o wiele bardziej intensywne działanie niż kremy. Do niedawna polecano stosowanie maseczek przyrządzanych domowym sposobem (np. z owoców) obecnie jednak przeważa pogląd,że jest to szkodliwe ponieważ w owocach czy warzywach z niewiadomego pochodzenia mogą znajdować się pestycydy, konserwanty lub związki ołowiu. Maseczki mają bardzo duże znaczenie dla skóry, ale również służą relaksowi. W trakcie działania maseczki można się świetnie odprężyć, wypocząć.

Zapamiętajcie kilka wskazówek dot. stosowania maseczek:

   1. Maseczka musi być dobrze dobrana do rodzaju cery (istnieją maseczki przeznaczone do       każdego typu cery i tylko takie można stosować bez większych ograniczeń)

   2. Stosuj się do podanych na opakowaniu instrukcji lub do zaleceń kosmetyczki

   3. Maseczkę nakładaj tak często jak zaleci Ci to kosmetyczka (profesjonalistka będzie       wiedziała czy możesz używać daną maseczkę często czy raczej sporadycznie)

   4. Maseczek nie przeznaczonych pod oczy nie używaj na te delikatne okolice (to samo dotyczy okolic ust)

   5. Nie stosuj masek ściągających na okolice oczu, ust i szyi

   6. Nie stosuj masek rozgrzewających i mechanicznych peelingów do cery naczyńkowej i wrażliwej

   7. Maseczki lepiej się wchłaniają w wilgotnym i ciepłym otoczeniu

Istnieje bardzo dużo rodzajów maseczek:

    * maski rozmiękczające: rozgrzewające, przeznaczone dla cer tłustych,zanieczyszczających się, są to zazwyczaj maseczki przeznaczone do stosowania w gabinetach kosmetycznych, chociaż pojawiły się już maski przeznaczone do stosowania w domu np. maseczka rozgrzewająca Deep Cleansing Warming Mask Avon, lub Maska Oczyszczająca typu Sauna firmy Yves Rocher. Takie maseczki oprócz działania rozpulchniającego mają również działanie aseptyczne, lecznicze, oczyszczające,przyczyniają się do poprawy krążenia w skórze i do lepszego jej odżywienia. Maseczki rozmiękczające stosowane są przed zabiegiem oczyszczania cery a także dla cer bladych, zmęczonych, atroficznych.

    * Maska typu kataplazma: to maska ziołowa, można ją stosować w domu, jest też czasami używana do zabiegów w gabinecie, podstawowym składnikiem są zioła, do nich można dodać np. mleko w proszku, żółtko, skrobię, miód. Zioła powinny być zmielone na proszek,zalane wrząca wodą (lub nawet chwilkę pogotowane), tego rodzaju papkę nakłada się na cienką warstwę gazy (ułatwia to zdejmowanie maseczki), zioła nakłada się na ok. 20 min

    * Maska parafinowa: to także maska dla profesjonalistów, może być nakładana na całe ciało,twarz, dłonie,stopy. Ma działanie rozgrzewające, rozpulchniające, nawilżające, odżywcze. Takiej maseczki raczej nie uda Wam się zastosować w domu. Przygotowanie parafiny wymaga odpowiedniego podgrzewacza i dużej wprawy w nakładaniu.

    * Maska ściągajaca: tego typu maseczki można stosować w domu w celu zmniejszenia przetłuszczania skóry, wygładzenia, odświeżenia, ściągnięcia porów skóry, maseczki ściągające stosowane są w gabinecie po zabiegu oczyszczania cery, taka profesjonalna maseczka zawiera zwykle tlenek cynku, kaolin, kredę, może być wzbogacona o napary ziołowe, maseczki ściągające do domowego użytku mają wygodną postać pasty - wystarczy nałożyć cienką warstwę maseczki na twarz i poczekać aż wyschnie, po zaschnięciu maseczkę trzeba zmyć letnią wodą (lub jeszcze lepiej naparem z ziół), świetne do zmywania takich maseczek są specjalne gąbeczki (trzeba tylko bardzo dbać o to aby zawsze były czyste)

    * Maska tonizująca: polecana jest dla skór zwiotczałych, składniki maseczki poprawiają jędrność i elastyczność skóry

    * Maska lecznicza: przeważnie stosowana w gabinecie kosmetycznym, maseczki tego typu są nośnikami dla składników leczniczych (wykorzystuje się np. siarkę, drożdże, kamforę, mentol), takie maseczki mogą być stosowane tylko pod kierunkiem kosmetyczki lub dermatologa

    * Maseczka nawilżająca: to bardzo popularne maseczki, przeznaczone do stosowania w domu, można używać je 2-3 razy w tygodniu, dają bardzo szybki efekt wygładzenia skóry,zmiękczają naskórek,uelastyczniają go, szybko likwidują uczucie ściągania, stosowane w gabinecie kosmetycznym maseczki nawilżające maja intensywne działanie (głębsze niż maseczki do domowego stosowania), maseczki te stosowane są w połączeniu z preparatami odżywczymi o dużej zdolności penetracji,

    * Maseczka odżywcza: równie popularna jak maseczka nawilżająca, musi być dobrana odpowiednio do rodzaju cery, ma podobne dzialanie jak maseczka nawilżająca, ale zawierawięcej skondensowanych składników odżywczych, takie maseczki polecane sa przede wszystkim do cer dojrzałych

    * Maseczka oczyszczająca typu peeling: przeznaczona jest do usuwania zrogowaciałego naskórka, większość z Was zna doskonale te preparaty, maseczki tego typu poprawiają koloryt cery, wygładzają ją, sprawiają,że skóra lepiej przyswaja kosmetyki, które na nią nakładacie. Ze względu na sposób działania peelingi dzielą się na:

     * mechaniczne, ziarniste: zawierają drobinki ścierne (naturalne np. ze zmielonych pestek brzoskwini, z koralowca oraz syntetyczne:zawierają syntetyczne kuleczki),peeling tego typu w mechaniczny sposób ścierają obumarłe komórki naskórka

     * enzymatyczne: zawierają enzymy, które rozpuszczają obumarłe komórki naskórka, takie peelingi lepiej podziałają, gdy nałożysz maseczkę np. podczas kąpieli w wannie (działanie ciepła i pary)lub położysz na twarz ciepły kompres, niektóre peelingi enzymatyczne działają tylko wtedy gdy nie dopuści się do ich zaschnięcia.

     * typu peel-off: również zaliczam je do masek oczyszczających, są to preparaty które nakłada się na skórę cienką warstwą, po zaschnięciu trzeba maseczkę ściągnąć w postaci elastycznej błonki, w czasie usuwania maseczki zostają usunięte obumarłe komórki naskórka oraz nadmiar wydzieliny łojowej, tego typu maseczek nie polecam dla cery suchej,polecane sa dla cery wrażliwej jako zastępstwo peelingu.

W zależności od rodzaju cery peelingi stosuje się:

    * dla cery suchej - raz w miesiącu

    * dla cery mieszanej - raz w tygodniu (jeśli strefa T bardzo się przetłuszcza, a boki są       normalne lub suche to peeling można robić na strefę T dwa razy w tygodniu, na boki raz w       miesiącu)

    * dla cery tłustej - nawet dwa razy w tygodniu

Peelingi można używać tylko po konsultacji z kosmetyczką. Źle dobrane lub nie właściwie stosowane mogą wywoływać podrażnienia skóry, przesuszenie lub nawet rozszerzenie naczynek.
Peelingów do stosowania w domu nie należy mylić z peelingami stosowanymi w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych (to inne zabiegi, mogą być wykonywane tylko przez profesjonalistów).

Maska liftingujaca: tu znajdziemy intensywne preparaty przeznaczone do gabinetów kosmetycznych (zwykle są to całe zabiegi - kuracje mające na celu poprawę jędrności skóry, zmniejszenie zmarszczek), istnieją również maseczki do domowego stosowania (kosmetyczka powinna pokazać Wam jak nakładać taką maseczkę - istotny jest kierunek nakładania maski), maski liftingujące przeznaczone są dla cer dojrzałych, są również maseczki, które można nakładać na okolice oczu i ust, maski liftingujące można nakładać 1 - 2 razy w tygodniu, polecane są szczególnie na specjalne okazje.
Do tego typu maseczek zaliczane też są maseczki tzw. bankietowe - są to preparaty, które powodują błyskawiczne napięcie skóry, napięcie to i wygładzenie rysów utrzymuje się przez kilka godzin. Kosmetyki tego typu można nakładać po zastosowaniu innego kremu lub na czystą twarz.
Maska algowa: stosowana tylko w gabinetach kosmetycznych (ze względu na trudny sposób nakładania) jest bardzo bogata w aminokwasy, polisacharydy, alginiany, witaminy, związki krzemu, wapnia, magnezu, jodu i wiele mikroelementów, składniki zawarte w takiej masce są łatwo przyswajalne przez skórę, maska algowa ma działanie odżywcze,kojące, wygładzajace, uszczelniające naskórek, osłabia uczucie świądu, napięcia, podrażnienia, ma również działanie uspokajajace, regenerujace, stabilizujące, nawilżajace, lecznicze np. pozytywnie wpływa na cerę z rozszerzonymi naczyńkami, maskę taką można stosować przy każdym zabiegu kosmetycznym, nie ma ograniczeń co do ilości takich zabiegów, może to być także pojedyńczy, sporadyczny zabieg np. wtedy gdy szczególnie zalezy Wam na pieknym wyglądzie.

Maska termiczno-modelująca: to kolejny typ maski do zastosowania wyłacznie w gabinecie kosmetycznym, maska ma działanie szczególnie odżywcze (działanie takie mają raczej preparaty,które nakłada się pod maskę), kosmetyczka przygotowuje kompres z gazy i nakłada specjalną masę z glinki na twarz, modeluje ją na twarzy, maska stopniowo twardnieje i rozgrzewa się do temp. 39- 40 °C, później zaczyna stopniowo stygnąć, po ok.20 min. kosmetyczka zdejmuje maskę w jednym kawałku (wygląda to jak odlew twarzy), maskę termiczno-modelującą można stosować na całe ciało w celu pojędrnienia (np. na brzuch, dekolt, biust, pośladki, ręce).

Maska pod oczy: przeznaczona jest specjalnie dla tych bardzo wrażliwych okolic, zwykle sa to kosmetyki o bardzo delikatnej konsystencji, dobrze się wchłaniają, maseczki pod oczy mają za zadanie dobrze odżywić, nawilżyć skórę oraz likwidować (lub chociaż zmniejszać) obrzęki, worki,sińce i zmarszczki pod oczami.

Odżywka do brwi i rzęs: najczęściej ma postać przezroczystego żelu, może mieć też formę olejku lub kremu, najwygodniejsze są odżywki w opakowaniach takich jak tusze do rzęs, bardzo wygodnie można nałożyć preparat za pomocą spiralki, odżywki można stosować codziennie, nawet jeśli nie umalujesz rzęs to pokryte odżywką będą wydawały się dłuższe i ciemniejsze, brwi można świetnie uczesać i wygładzić za pomocą przezroczystej, żelowej odżywki.
(częśc informacji pochodzi z internetu ale  w wiekszości  tekst jest mojego autorstwa)